Ta strona używa plików cookies. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz na to zgodę. OK

INFONEWS

Punkt Poboru Opłat A4 Staniątki idzie w zapomnienie – REMONT !!!

kwiecień 18, 2017
Komentarze wyłączone
10 142 Views

Gdy w 2016 roku z kolegami z GDDKiA Kraków byliśmy na placu planowanego kiedyś Punktu Poboru Opłat w Staniątkach na 437km A4 (na odcinku pomiędzy Węzłem Kraków-Bieżanów a Węzłem Targowisko) wiedzieliśmy już, że pomysł o powstaniu w tym miejscu PPO Staniątki idzie w niepamięć. Podczas objazdu dokonywaliśmy ustaleń z zakresu BRD oraz ewentualnego wybudowania tu siedziby filli naszego Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Niestety te przedsięwzięcia nie znalazły poparcia naszych przełożonych, a co się z tym wiąże, swojego szczęśliwego finału.
Ale w końcu jest światełko w tunelu i coś zaczyna się dziać w tym miejscu. Rusza powoli remont tego prawie 500m odcinka, który ma na celu doprowadzenie, w tym miejscu drogi do standardu właściwego autostradzie. Od lat na tym odcinku autostrady były ograniczenia prędkości do 100km/h spowodowane ukształtowaniem terenu i odwodnieniami przebiegającymi autostradą, które przygotowane zostały pod planowany w tym miejscu Punkt Poboru Opłat. Mam nadzieję, że ta wieloletnia prowizorka zniknie w końcu z naszej autostrady i kierowcy po wyjeździe z zatłoczonej Południowej Autostradowej Obwodnicy Krakowa (PAOK) w kierunku Rzeszowa będą mogli poczuć komfort podróżowania i rozwinąć prędkości autostradowe. Remont, a raczej przygotowanie do  niego miało ruszyć 18 kwietnia w godzinach porannych. Jednak z uwagi na warunki atmosferyczne oraz jak sądzę powroty poświąteczne nastąpiło jego przesunięcie w czasie. Wprawdzie część oznakowania pionowego już została wystawiona, to jednak malowanie żółtych linii tymczasowej organizacji ruchu w takich warunkach nie jest możliwe.
Remont został podzielony na IV etapy.
W  I etapie, który planowo ma trwać do 4 maja 2017 roku ruch odbywać się będzie dwoma pasami ruchu w obu kierunkach przez miejsca, które do tej pory były nieużywanymi placami przygotowanymi pod PPO.
W drugim etapie, który rozpocznie się po długim majowym weekendzie i potrwa do 22 maja, ruch w kierunku Krakowa odbywać się będzie jednym pasem ruchu, natomiast w kierunku Rzeszowa dwoma pasami ruchu. Zostaną również zaproponowane objazdy w stronę Krakowa poprzez zjazd na Węźle Targowisko, a następnie DK94 do Węzła Wieliczka, gdzie można będzie wrócić na A4. W III etapie, który planowo ma być zrealizowany do 6 czerwca 2017 roku kierowcy będą poruszać się tak jak w I etapie. W ostatnim IV etapie na 5 dni ruch będzie odbywać się na 200m odcinku jak w etapie II, czyli jednym pasem ruchu w kierunku Krakowa, a dwoma w kierunku Rzeszowa. Na remontowanym odcinku będą wprowadzone ograniczenia prędkości do 80km/h. Miejmy nadzieję, że cały remont zakończy się zgodnie z planem, jak wyliczyłem 12 czerwca 2017 roku, a po wprowadzeniu nowej stałej organizacji ruchu będziemy mogli cieszyć się urokami autostrady, na tym odcinku drogi. Podczas remontu będziemy przyglądać się zmianom, oznakowaniu, utrudnieniom i temu jak przebiegają same prace drogowe. Mam nadzieję, że będziemy mogli ograniczyć się wyłącznie do informacji o utrudnieniach i planowym zakończeniu poszczególnych etapów.
Wszystkim autostradowym mobilkom oraz drogowcom w oczekiwaniu na szczęśliwy, miejmy nadzieję finał, życzymy spokoju, cierpliwości i SZEROKOŚCI.

2 Comments

  1. A czy w tym miejscu powstanie kiedyś pkt poboru opłat, czy są jakieś inne oplany w stosunku do tego miejsca?

    • Po ustaleniach i spotkaniu w GDACE napiszę kolejny artykuł. Plany są ale nie chcę pisać co wiem bez potwierdzenia. Pozdraiwam